Riešenie pre všetkých, ktorý sa rozhodli využívať energiu zadarmo a nie je im ľahostajné životné prostredie. Jedným zo spôsobom správania sa, aby sme nežili na úkor budúcich generácií, je žiť udržateľne a s tým je spojené aj využite fotovoltiky. Firma eVOLTIK prispieva spoločnosti pomocou výstavby fotovoltiky, ktorá následne vedie k funkčnému a udržateľnému životu. Fotovoltické panely sú neuveriteľne šetrné k životnému prostrediu, pretože na výrobu elektriny vyžívajú len prirodzenú obnoviteľnú energiu slnka.
Fotovoltika bola uznaná ako technológia obnoviteľnej energie, ktorá má potenciál významne prispieť k budúcim dodávkam energie a znížiť emisie uhlíka. Preto sa celosvetovo výrazne zvýšilo využívanie slnečnej energie. Veda a technológia poháňajúca fotovoltiku sa bude aj naďalej venovať zlepšovaniu účinnosti solárnych článkov a vývoju nových a vylepšených materiálov pre odolnejšie a spoľahlivejšie fotovoltické moduly Táto kniha sa pokúsila popísať najmä posledné problémy všetkých materiálov obsiahnutých vo FV moduloch. Táto kapitola sa zaoberá budúcimi trendmi vo fotovoltaickej technike .
Náklady na jednotku energie sa tiež neustále znižujú so zníženými cenami fotovoltaických článkov. Zmenšená životnosť bez akejkoľvek uhlíkovej stopy z neho robí veľmi príťažlivé uspokojovanie energetických požiadaviek v budúcnosti pre rôzne aplikácie vrátane poľnohospodárstva a malých priemyselných odvetví v blízkosti vidieckych oblastí.
Solárna fotovoltaika môže poskytnúť jednoduché riešenie problémov s výpadkom elektriny a tým aj včasné zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy s nižšími nákladmi. Napríklad počiatočné náklady môžu byť vyššie, ale po ich zaplatení je vyrobená elektrina takmer zadarmo a za niekoľko rokov vykompenzuje počiatočnú investíciu. Dlhšia životnosť takýchto solárnych systémov viac ako 25 rokov spôsobí, že energia bude takmer bezplatná. Solárne fotovoltaické systémy založené na slnečnej energii by mali znížiť závislosť od konvenčných fosílnych palív. To dodatočne ochráni životné prostredie tým, že zabráni znečisteniu. Dostupnosť slnečnej energie vo vidieckych sektoroch pomôže pri rozvoji poľnohospodárskych a nepoľnohospodárskych odvetví založených na technológiách s cieľom pozdvihnúť vidieckych ľudí.
Okrem toho je možné prebytočnú elektrickú energiu solárnej fotovoltaiky skladovať pomocou batérií a potom ju použiť neskôr na požiadanie alebo počas hodín mimo slnečného žiarenia. Distribuované solárne fotovoltaické systémy tak môžu byť využívané dlhé hodiny. Ich najväčším prínosom je zelená energia, teda energia bez akýchkoľvek znečisťujúcich látok, ktorá znižuje uhlíkovú stopu. Tým sa zníži nebezpečenstvo globálneho otepľovania a tým sa zníži riziko zmeny klímy.
Čo je to fotovoltika?
Fotovoltika je priama premena svetla na elektrinu na atómovej úrovni. Niektoré materiály vykazujú vlastnosť známu ako fotoelektrický efekt, ktorý spôsobuje, že absorbujú fotóny svetla a uvoľňujú elektróny. Keď sú tieto voľné elektróny zachytené, vzniká elektrický prúd, ktorý možno použiť ako elektrinu.
Množstvo solárnych článkov navzájom elektricky spojených a namontovaných v nosnej konštrukcii alebo ráme sa nazýva fotovoltaický modul. Moduly sú navrhnuté tak, aby dodávali elektrickú energiu pri určitom napätí, ako napríklad bežný 12 voltový systém. Produkovaný prúd je priamo závislý od toho, koľko svetla dopadá na modul.
Viacero modulov je možné prepojiť a vytvoriť pole. Vo všeobecnosti platí, že čím väčšia je plocha modulu alebo poľa, tým viac elektriny sa vyrobí. Fotovoltaické moduly a polia vyrábajú jednosmerný prúd. Môžu byť zapojené v sériovom aj paralelnom elektrickom usporiadaní, aby vytvorili akúkoľvek požadovanú kombináciu napätia a prúdu. Dnešné najbežnejšie fotovoltaické zariadenia používajú jediné spojenie alebo rozhranie na vytvorenie elektrického poľa v polovodiči, akým je napríklad fotovoltický článok.